Nadace Mateřská neděje, Ke džbánu 385/17, 162 00 Praha 6, tel. +420235364628 VÁS VÍTÁ NA SVÝCH STRÁNKÁCH

.
. ČINNOST NADACE
pomoc.
koordinace.
osvěta.
.
. PRAKTICKÉ INFO
devatero.
literatura.
akce.
kontakty.
slovník.
zajímavosti.
.
. SPRÁVNÍ RADA
.
. FORMULÁŘ
.
. PORADNA
.
. NAPIŠTE nám
 
 
 
 
 
 
 
NADACE MATEŘSKÁ NADĚJE
2014
Nadace chce pomoci všem ženám marně usilujícím o prožitek mateřského štěstí. 

Ke džbánu 385/17, 161 00 Praha 6
tel: +420 212 238 004

e-mail: eva.domorazkova@gmail.com
.

.
LITERATURA


Představujeme Vám
velmi zajímavou knihu
od Hany Konečné


NA CESTĚ za DÍTĚTEM

 


Znáte se už dostatečné dlouho, začínáte uvažovat o dítěti a tak se rozhodnete, že se vezmete. Rozešlete svatební oznámení. Muže jeho kamarádi podezírají, že se ženit musí a když on to popírá, hlučně mu naznačují, že nemá všech pět pohromadě. Ženě spíše spiklenecky a mnohdy i s obtížně skrývanou závistí kamarádky šeptají: "v kolikátým".
Svatební pochod dozněl, byt je zařízen a v práci vytvořena dobrá pozice, přesně podle plánu, prostě doba hodná k příchodu dítěte. Už nemíjíte obchody s dětským zbožím bez zájmu, naopak, prohlížíte si, co nabízejí. Budoucí matka zvědavě nakukuje do kočárků a zjišťuje, že v centru města mají krásné těhotenské šaty, přesně její styl, manželovi se určité také budou líbit. Muž obhlíží tříkolky a odhaduje, kolik asi stojí dětská hokejová výzbroj. Spočítáte si vhodný měsíc, aby se žena netahala s bříškem přes léto, a - pochopitelně - vysadíte antikoncepci. Očekáváte přílet dvou malých křídel.
První měsíc vás sice překvapí, že to hned nevyšlo, ale je přece ještě tolik šancí, podruhé znejistíte a po třech měsících začínáte ztrácet nervy. Léta se důmyslně chráníte před těhotenstvím - což nebylo před čím?! Z milostného manželského soužití se stává vztah úkolový, řízený teploměrem a kalendářem.
Na dotazy o dítěti před svatbou jste se už naučili vtipně odpovídat, ale nyní se vám vůbec nedaří s nadhledem reagovat na dobré rady "na To nesmíš při Tom myslet", "jeďte na dovolenou k moři a určitě si přivezete miminko", "choďte mezi lidi, ať přijdete na jiné myšlenky", "nesmíš se tak stresovat", "buď ráda, že nemáš děti, víš, co je s tím práce, takhle si aspoň můžeš užívat". Rodiče se začínají dožadovat vnoučat a domnívají se, že se o to dostatečně nesnažíte a šéf v práci otálí s ženiným povýšením, protože po svatbě se přeci odchází na mateřskou.
Z menstruace se stává pravidelně se opakující horor, teploměr je označen za nežádoucího svědka neúspěchů a putuje zpět na nejhlubší dno lékárničky. Žena si pro cestu z práce vybírá ulice, kde nejsou prodejny s kojeneckým zbožím, i kdyby to znamenalo velkou zacházku. Při pohledu na těhotné ženy a maminky s kočárky se rozbrečí a při televizní reklamě na plenkové kalhotky dostává přímo záchvat pláče. Dvě malá křídla tu stále nejsou......
Tak to je konec, bleskne vám hlavou. Konec? Naopak začátek! Vždyť se můžete za dítětem vydat! Ano, je to sice v tomto okamžiku cesta do neznáma, cesta obtížná a namáhavá a, jako každá taková plná nástrah, ale na druhé straně i plná poznání a napínavých dobrodružství. Je to stejná cesta, jakou jste zažili na výletě, kdy nejdříve pršelo, všichni zabloudili a přestože jste ani nedošli do původně plánovaného cíle, jste dosud naplněni dojmy a hezkými zážitky, a to právě proto, že jste šli na začátku trochu jinudy.
Aby vaše cesta byla co nejschůdnější, abyste obtížné úseky bezpečně zvládli podle svých možností a abyste nechodili v kruhu, rozhodla jsem se pro ty, kdo se na tuto cestu vydávají, základní mapu a průvodce vytvořit. Jsou na ní hlavní křižovatky, kopce a srázy, ale také temná zákoutí.
Oblast je podstatně větší než jsem původně čekala. Objevila jsem v ní mnoho velmi fundovaných znalců jednotlivých částí, kteří ale někdy jeden o druhém nevědí, a také jsem potkala mnoho těch, kteří bloudili. Na tom, že se mi povedlo aspoň zhruba mapu nakreslit, mají hlavní podíl právě ti ochotní více či méně náhodní pocestní.
Mapa je trošinku jiná, než jsme zvyklí, je koláží z útržků nákresů místních i poutníků a místo suchopárnému konstatování, že kašna je 100 m daleko, dávám přednost autentickému popisu "a pak už uslyšíte padající kapky". A jelikož je důležité rozlišit, kdo například říká "je to coby kamenem dohodil"(m) a kdo říká "hned vedle je obchod s klobouky"(ž), uvádím ve zkratce, jde-li o ženu (ž) či muže (m) a nebo, že rada "tu vodu nepijte"(l) je od místního ranhojiče (1).
Já mám ve zvyku na cestě, ať už je radostná, smutná, příliš dlouhá, nebo se na ní bojím, si zpívat. Snad proto mi při psaní jednotlivých kapitol zněly v uších útržky různých písniček. Nakonec jsem se rozhodla použít je jako názvy kapitol i jako titul knihy. Přeji vám, ať je vám na cestě za dítětem do zpěvu.
Šťastnou cestu!

TOPlist